Přivítejte změnu

  1. července, 2015.

Změna fáze, ve které se klient nachází je nevědomou událostí a nastává po dlouhém a obvykle intenzivně stresujícím období. Stresové události jsou přímo spojené se specifikací určitého typu osobnosti klienta.

Vzpomínám si na koučování osoby, jejíž současná fáze byla Thinker. Tato osoba v tehdejším období prožívala řadu životních změn. Během 3 let prošla rozvodem, měla zdravotní problémy, kvůli nimž byla přinucená pracovat na částečný úvazek a vzdát se svých plánů nabudování kariéry. Její přátelé ji jinak popisovali jako silnou osobu, ale v těchto dnech se cítila velmi zranitelně. Byla zahlcena žalem a nechápala, co se s ní děje. Tato osoba tehdy prožívala změnu fáze. Moje role kouče byla vést ji tak, aby se smířila s tím, že se rozvedla, a aby se vrátila ke své kariéře. Potřebovala si dovolit cítit tyto autentické emoce, stanovit nové cíle a vytvořit cestu do nové kapitoly svého života.

Neměli bychom přeceňovat něčí život. Toto platí obzvlášt’pro profesionální kouče. Změna fáze je nevědomý transformační proces, který neznamená růst, kterému by se měla přidávat větší hodnota, než je růst jiné osoby. Jenom to znamená, že jsou naše motivační potřeby různé.

Když zmenšíte svůj odpor, životní energie začne volně proudit a můžete pokračovat dál. Dovolte, aby se to stalo.

Luica Radivojević