Zvláštní mechanismus našeho ega

Naše ego je zvláštní mechanismus, který funguje sám o sobě. Pečlivě hlídá, aby nebylo poníženo či jakkoli zmenšeno. Kritika a obviňování je přesně to, co mu způsobuje újmu. Pokud se tak stane započne s opravou našeho JÁ. A nejen s opravou, ale také s obranou. Jelikož útok je nejlepší obrana, začne napadat druhé a je mu vlastně jedno, na čí straně je pravda, nejdůležitější je, aby samo bylo v bezpečí.

Nejčastější obranou je hněv, který způsobuje krátkodobé, ale účinné posílení našeho ega, které si neuvědomuje disfunkčnost této obrany, která může vygradovat až na fyzické násilí.

Jak tedy postupovat v situaci, kdy naše ego má pocit utlačování a snižování vlastní hodnoty?

Jakmile vás začne někdo kritizovat, zkuste nedělat vůbec nic, jen sledujte, jaké to ve vás vyvolává pocity. Nepříjemné? Ego trpí? Vydržte… po chvíli v sobě objevíte nový prostor. Pocítíte, že vašemu egu to nijak neublížilo, naopak mohlo se i zvětšit tím, že se nezačalo schovávat do své obranné ulity, ale vydrželo a pochopilo, že útok jako obranu nebude potřebovat.

Jestliže jste se podle ega na určité úrovni snížili, na jiné jste vyrostli.

Jakmile přestanete posilovat svou formu tímto způsobem, přestanete se s ní tolik ztotožňovat. Ego přestane být hlavním činitelem a vy tak budete mít prostor pro vlastní bytí. Zjistíte, že vaše slova budou mít překvapivou sílu, začnete říkat skutečné NE na něco, co opravdu dělat nechcete a bez negativního a útočivého náboje.

Nemusíte se snažit vyčnívat nebo jakkoli vynikat a být výjimečný, předvádět se nebo chlubit, neboť každý kdo se povyšuje, bude ponížen. Jakmile pochopíte mechanismus svého ega, stanete se celiství a správné věci k vám přijdou sami.