Použití PCM metodiky ve světě fotbalu

Výkonem CSS (Club Sportif Sfaxien – sportovní klub z Tuniska) na Africkému poháru  bylo řečeno všechno. Nicméně fanoušci od samého začátku pochybovali o dostatečné mentální přípravě hráčů. Důvodem k pochybám bylo, že na mentální přípravu hráčů byl poprvé použit nástroj – Process Communication Model® (PCM). Nástroj, který se běžně používá ve firmách.

PCM je inovativní rozvojový model, který umožňuje pochopení hluboké struktury osobnosti a efektivně se využívá například v koučinku. Tato metoda byla vytvořena Dr. Taibi Kahlerem, psychologem, který byl oceněn “Eric Berne Memorial Scientific Award”, mezinárodní asociací pro transakční analýzu. Nápad na vytvoření této metody rozvinul s pomocí svého přítele, Terry McGuire, který byl hlavním psychologem NASA v 60tých letech minulého století. Tento model poskytuje spolehlivé a platné metody pro identifikaci a pochopení osobnostní struktury a dynamiky komunikace mezi osobami.

Byl používán v NASA, v rámci oblasti HR, a pomáhal řešit komunikační problémy a nežádoucí chování. Od té doby byl používán ve společnostech po celých Spojených státech a Evropě. V roce 2005 se model PCM úspěšně zavedl ve společnostech v Tunisku, což přispělo ke zlepšení komunikace v týmu a lepším výkonu zaměstnanců. CSS tento model aplikoval poprvé ve světě sportu. Když se klubu podařilo v seznamu postoupit z 8. místa na místo 1., technický personál CSSu pochopil, že v kombinaci s odvahou hráčů a trenérů, tento model poskytuje úspěšné výsledky a zvyšuje výkonnost.

Průmyslové odkazy

Připomeňme, že tento model se jako účinný ukázal v mnohách amerických a evropských firmách, podobně jako nyní v tuniských společnostech, z nichž jednou je “Tunisie Cable”, jejímž ředitel není nikdo jiný než pan Moncef Sellami, předseda CSS.

Na podnět pana Sellamia, který tento model zavedl do své firmy (vedený certifikovaným PCM expertem Sehilem Tricky), Process Communication Model® byl zaveden i do světa sportu.

Pan Moncef Khmakhem, viceprezident CSS, předpokládal, že toto je ideální metoda k dosažení větší efektivity. Bylo pro něj důležité sladit lidské zdroje s vědeckou metodou. Zpočátku tento vědecký aspekt chyběl, protože neznali žádného odborníka z této oblasti.

Ve skutečnosti, zavedení PCM v tuniském fotbale, a to díky panu Triki, pomohlo hráčům, aby plně využili svůj potenciál vyhrát zápasy. Triki vymyslel nástroje pro lepší komunikaci na bázi PCM profilu osobností každého hráče.
Chování hráčů se od doby, kdy byla zavedena tato metodika, velmi zlepšilo, zejména pokud jde o týmovou soudržnost. Hráči se navzájem lépe poznali, lépe mezi sebou komunikovali a dosáhli vyšší efektivity a produktivity.
Ghazi Ghrairi, CSS trenér, věří, že PCM přinesl do týmu něco neobvyklého – zlepšení komunikace mezi hráči na jedné straně a technického personálu a managementu na straně druhé.

Díky PCM modelu hráči vykazovali lepší soustředěnost během tréninku i během samotné hry. Po zavedení tohoto modelu hráči CSS lépe reagovali na rady a instrukce lektorů.
Ghrairi dodal, že zavedení metody PCM je chybějícím článkem v rozvoji kompetencí v tuniském fotbalu. Došel k závěru, že se ve sportu všichni více soustředí na fyzický trénink a technické dovedností než na mentální přípravu, a je nejvyšší čas, aby se ve fotbale pro ni vytvořil prostor.

Jak tuto metodiku použít na hřišti?

[ezcol_3fifth]

V rámci přípravy před zápasem technický personál používá specifická slova, která motivují každého hráče v závislosti na typu osobnosti. Typ osobností je hodnocený na základě PCM nástrojů. Výsledkem je, že hráči lépe používají taktické a technické strategie.
CSS personál pochopil, jaký vliv má mysl na fyzickou produktivitu hráčů. Dva měsíce před tím, než začali používat tuto metodologii, hráčům chyběla motivace. Mysleli si, že jim chybí potenciál, aby byli úspěšnější, stejně tak si mysleli, že nemají schopnost ovlivnit své výsledky.

[/ezcol_3fifth]

[ezcol_2fifth_end]

[/ezcol_2fifth_end]

Process Communication Model® pomohl technickém personálu a manažerům vypořádat se s hlavní překážkou ve fotbale – intenzivním stresem. Neustálé působení intenzivního stresu mělo na hráče velmi negativní dopad. Zavedením tohoto modelu hráči lepším způsobem prožívali stres, vytvořili lepší atmosféru a harmonickou soudržnost uvnitř týmu. Navíc CSS udělal velký krok k úspěchu.

Expert Sehil Triki zdůraznil důležitou roli technického personálu a manažerů, kteří přijímáním a integrací této techniky přispěli ke zvýšení potenciálu svých hráčů, na vlastní kůži poznali lepší způsoby mentalního rozvoje sportovců. Triki se domnívá, že se tato metoda ukázala jako účinná. Úkol sportovního trenéra není snadný, ale když se zvládnou ty nejtěžší kroky k týmové soudržnosti, lze dosáhnout úspěchu.

Proto na závěr – sport není jen výsledkem fyzických schopností a zdatnosti. Způsob myšlení je prvek, který je třeba vzít v úvahu. To je klíč k úspěchu ve fotbale, ale i u všech ostatních sportů.