Typy osobností

Podle Process Communication Model (PCM) představuje každý z nás jedinečnou kombinaci šesti různých typů osobností. Metaforicky, každá osoba představuje šestipodlažní budovu, ve které každý typ osobnosti má jedno patro, a čím je patro níže, tím je v osobnosti více dominantní a více se používá. První patro činí základ budovy a nejvíce ovlivňuje naše chování. Šest typů osobnosti je: “Imaginer”, “Harmoniser”, “Persister”, “Rebel”, “Promoter”, “Thinker”. Všichni mají různé pohledy na svět, požadované pracovní prostředí, priority v práci atd. Na začátku představíme jenom jejich základní charakteristiky.

Thinker

Thinker je vynikající v organizaci aktivit a podrobném planování. Vzhledem k tomu, že s radostí příjme odpovědnost, je vítaný jak v osobních, tak i v profesionálních vztazích. Když s jinými sdílí své nápady, dokládá všechny aspekty i fakta a logicky je strukturuje. Strukturovaný přístup k práci a uznání jeho odborné znalosti, jsou nejdůležitěší pro jeho osobnost.

Persister

Persister  je osoba, která se dívá a hodnotí svět postřednictvím svých postojů, názorů a hodnot. Má pevné morální a etické standardy a je to velmi prozíravá osoba. V komunikaci s jinými má Persister velký zájem představit své myšlení a vyslechnout myšlenky jiných lidí. Vedle toho se velmi věnuje svému osobnímu a profesnímu rozvoji.

Harmoniser

Harmoniser je příjemná a citlivá osoba, která se na svět dívá emotivně. Když ostatní pochopí důležitost jeho citů, Harmoniser to velmi vnímá, váží si toho a umí to ocenit. Ve vztazích přináší empatii a soulad a potřebuje, aby se cítil se příjemně, přijatelné a má rád, když mu lidé ukážou, že jim na něm záleží.

RebelRebel je kreativní osoba, která najde řešení tam, kde jiní nepochodí. Je spontánní, hravý a schopný pobavit i při monotoních úkolech. Vedle toho, reaguje podle principu “Líbí se mi/nelíbí se mi“. Jiné osoby v něm vidí velký zdroj pozitivní energie a zábavy, a proto je často vítán na četných společenských akcích.

Imaginer

Imaginer je introspektivní a vynalézavá osoba. Často přemýšlí o sobě,  životě a o všech možných scenářích a variantách různých událostí. Z tohoto důvodu potřebuje být nějaký čas sám. Když mluví s lidmi, nesděluje mnoho faktů, ale často analyzuje velké množství hypotéz a možností, než dojde k závěru.

Promoter

Promoter již při prvním kontaktu nechává dojem okouzlující a sympatické osoby. Je velmi nápaditý a lze řící, že vyřeší každou situaci. Ve všem, co dělá je nezbytná dynamika a je pro něj důležité, aby se v každé chvíli cítil aktivně. Promoter je osoba, která komunikuje přímo a při rozhovoru hned říká podstatu.