Ostatní nepoznáte dříve, než poznáte sami sebe

Stává se to obvykle každému, a dost možná i často. Snažíte se něco vysvětlit, snažíte se to vyjádřit co nejvíce jasně, ale i když se velmi snažíte, nedaří se vám to. Zdá se vám, že osoba, se kterou mluvíte Vám nerozumí, možná pochází z jiného kontinentu nebo vůbec není z tohoto světa.

Někteří se rozhodnou navštívit kurz komunikace, kde se učí,  jak porozumět jiným osobám, jakým způsobem sdílet zprávu, jak ji osoba přijme a bude jí rozumět. Spousta užitečných věcí. Některé kurzy jsou výhradně orientované na ostatní.  Pomáhají vám, abyste lépe pochopili osobu, se kterou mluvíte a její ,,svět“ také. Kurz skončí a vy budete šťastný, že konečně máte dovednosti úspěšného komunikátora. Pak se stane skutečný svět, svět ,,přímé“ praxe, svět mimo třídy, mimo kontrolovaných podmínek, pod záštitou báječných mentorů, kteří vám ukazují, kde jste udělali chybu při komunikaci, čeho jste si nevšimli a podobně.

Všímáte si pokroku, ale cítíte, že je stále dost toho, co se máte naučit a zvládnout. Potom slyšíte z mnoha stran to, co znáte jen vy, že máte cvičit, tisíckrát padnout a zvednout se, co nejvíc uplatnit v praxi. Nicméně, často se nám uplatnění v praxi nedaří. Opakujeme stejné vzory, zkoušíme překonat určité věci, které neustále děláme nebo neděláme ve vztahu k ostatním. Často si říkáme: ,,Ok, vím co mám dělat, vím jak to funguje, ale co to se mnou je? A pak se dostanete do skutečného bodu, který jsme měli zjistit už na začátku. Ten bod se nenazývá ,,Co to se mnou je“ ale ,,Jak to já funguji?‘‘, ,,Jaká je struktura mé osobnosti?, ,,Jak různé části mé osobnosti reagují na to, co vnímají, a jak vnímají?“, ,,Čeho si různé části mé osobnosti snadno všímají a čeho obtížněji?“ a ,,Jak a čím sám sebe stresuji” a podobně.

Začali jste se učit komunikovat s ostatními, rozumět jiným a nepochopili jste sami sebe. Nepoznáte ostatní, dříve, než poznáte sebe. Je to, jako byste odešli něco opravit a vzali sebou krabici s nástrojem, ale nevíte, co je uvnitř, dokonce ani to, jestli je vůbec nástroj v krabici. Otevřete krabici a místo nástrojů najdete nůžky na střihání.

PCM vás naučí nejprve poznat sebe a pak se ukázat světu kolem vás. Pomůže vám poznat vaše silné a slabé stránky a jak je přizpůsobit různým příležitostem, poznat sebe v různých situacích a ve vztahu k různým lidem. Pomůže vám získat vynikající základ, abyste se stali výborným koučem, manažerem, lídrem nebo prodejcem.